Archívum
-
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 20 szám 76 (2) (2024) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 20 szám 75 (1) (2024) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 19 szám 74 (4) (2023) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 19 szám 73 (3) (2023) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 19 szám 72 (2) (2023) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 19 szám 71 (1) (2023) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 18 szám 69 (3) (2022) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 18 szám 68 (2) (2022)Ismertető a Miskolci Keresztény Szemle 68. számáról
A folyóirat frissen megjelent számának Irodalom rovatában Petőfi Sándor Magyar vagyok című verse áll, mellyel a költő születésnapjának közelgő bicentenáriumára emlékezünk. A vers felidézése vezeti be a folyóirat Egyházak és kultúra rovatában található Petőfi retorikája című tanulmányt, melynek szerzője Ratzky Rita irodalomtörténész.
A közelmúlt egyházi vonatkozású eseményei közül kiemelkedik a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara alapításának 30. évfordulója alkalmából megrendezett konferencia az egyháztörténet-írásról. Az elhangzott, mintegy félszáz előadás témáiról rövid összefoglaló alapján alkothatnak képet lapunk olvasói.
Az Egyházak, teológiák, hitvallások rovat valódi irodalomtörténeti ritkasággal szolgál. Zimonyi Zoltán, a városunkhoz számos szállal kötődő irodalomtörténész írása vezeti be Féja Géza kéziratban maradt írását a Hegyi beszéd teológiájáról, mely az író örököseinek jóvoltából folyóiratunk hasábjain jelenhet meg először nyomtatásban.
Az Egyházak és történelem rovatban kapott helyet Szarka János egyháztörténész tanulmányának első része a Pálos rend keleti keresztény gyökereiről című írása, valamint Dobos Marianna emlékezése a tavaly elhunyt Bogdan Adamczyk minorita szerzetesről, akinek Kelemen Didák boldoggá avatása érdekében végzett tevékenységéről közlünk dokumentumokat.
Az Egyházak és társadalom rovatban a történelmi egyházak társadalmi felelősségvállalásáról szóló írások kapnak helyet. Rita nővér, a Szent Ferenc Kisnővérek képviselője arról az áldozatos munkáról szól, mellyel az arlói Elfogadlak Alapítvány végez a környék túlnyomórészt cigány lakosságának felemelése és integrálása érdekében. Balogh Judit az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem professzora a Protestáns női éthosz-ról írt tanulmányának közlése mellett helyet kapott egy középiskolás diákok és egyetemi hallgatók körében végzett vizsgálat eredményeit összefoglaló írás is, mely e korosztálynak a mobilitási tapasztalatait összegzi. Az írás közlését indokolja, hogy ma már szinte nincs olyan család, mely ne szembesülne a fiatalok ideiglenes, vagy végleges külföldre távozásának tényével, s az ebből fakadó családi és társadalmi kihívásokkal. Monostori Tibor internetes felületen korábban már megjelent írásának közlését az indokolja, hogy beszélgetőpartnere a városunkból elszármazott Bod Péter Ákos professzor, aki a beszélgetésben részletesen szól egyházi kapcsolatairól is.
Az Egyházak és kultúra rovatban fent említett Petőfi-tanulmány mellett Illés György irodalomtörténész‒író Kazinczy Ferenc-emlékekre vonatkozó riportja olvasható.
A Könyvismertető rovatban található a Magyar Tudományos Akadémián megtartott rendezvény ismertetője, mely a Magyar Bibliatársulat Alapítvány honlapján online hozzáférhető Ószövetségi Szómutató Szótár megjelenése alkalmából tartottak. A héber nyelvű Ószövetség teljes szókincsét tartalmazó szótár a szavak jelentésének és magyarázatának feltüntetése mellett tartalmazza a szavak előfordulásának igehelyeit is a 2014-ben megjelent protestáns Revideált Új Fordítás (RÚF) szövege alapján, de valamennyi egyéb bibliafordítás szövegével együtt is hasznos segédeszköze a bibliatanulmányozásnak.
A közlésre szánt anyagok örvendetes torlódása miatt e számunk nélkülözi a Szerkesztőségi üzenetek rovatot, s a 2022 szeptemberében sorra kerülő ARS SACRA rendezvénysorozat gazdag műsorfüzete is csak külön melléklet formájában kerülhetett be a folyóiratba. A rendezvényekről előreláthatólag ez évi utolsó számunkban közlünk majd beszámolókat.
Dr. Zsugyel János
főszerkesztő
Miskolci Keresztény Szemle
-
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 18 szám 67 (1) (2022) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 17 szám 66 (4) (2021) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 17 szám 64 (2) (2021) -
Miskolci Keresztény Szemle
Évf. 17 szám 63 (1) (2021)Megjelent a Miskolci Keresztény Szemle 63. száma
Az elmúlt évtől az Éltető Lélek Alapítvány kiadásában megjelenő lap 16 éve tájékoztatja olvasóit a város és a régió egyházi életének eseményeiről, a keresztények társadalmi felelősségvállalásának történéseiről. A 2021. év első száma ezekben a napokban kerül a miskolci keresztény gyülekezetek és egyházi fenntartású intézmények olvasóihoz.
Folyóiratunk élén irodalmi rovatunk áll, ahol legtöbbször kerek születési, vagy halálozási évfordulóra emlékező – spirituális kötődésű – alkotásokat mutatunk be. Ezúttal olyan műveket választottunk, melyek még nem jelentek meg nyomtatásban. Csengey Gusztáv kéziratban fennmaradt verse ’A fogoly lengyel’ című kultuszvers további sorsáról szól az első világháború végéről, míg Illés György regényrészletének aktualitását a Muhi csata 780. évfordulója nyújtja.
Az utóbbi időben gondolkodásunkat a koronavírus járvány foglalja el, s különös hálával gondolunk az egészségügyben dolgozókra, ezért az aktuális eseményekről beszámoló rovatunkban a „Köszönet a gyógyítóknak” című konferencia anyagát közöljük.
’Hitvallások’ rovatunkban – készülve az év második felében esedékes Eucharisztikus kongresszusra – Kocsis Fülöp érsek-metropolita és Mohos Gábor segédpüspök írása méltatja az eucharisztia jelentőségét. Gyulai Ákos professzor emeritus rövid írásban tesz kísérletet a természettudományos világkép és a keresztény hit egységének megragadására, míg Keresztesné Várhelyi Ilona Húsvét ünnepe kapcsán fejti ki gondolatait a keresztény értékrend érvényesülésének felszabadító hatásáról.
Az ’Egyházak és történelem’ rovatunk élén Máger Ágnes festőművész egy centenáriumi Trianon-megemlékezésen elmondott beszédének szövege áll, melyet jól kiegészítenek ki Holló Csaba, a megyei mérnökkamara elnöke személyes visszaemlékezést tartalmazó, valamint Dobos Zsolt Pro Urbe-díjas tanár történelmi megbékélést hirdető írásai. Bárcziné Sowa Halina, a lengyel nemzetiségi önkormányzat országos alelnökeként a magyar-lengyel közös történelemről és keresztény gyökerekről közölt írást, míg Szarka János parókus Tarnaszentmária Árpád-kori templomának történetéről részletes tanulmányt írt. Boleratzky Lórándnak, a Miskolci Evangélikus Jogakadémia 2019-ben elhunyt tanárának egyik utolsó írása Ordass Lajos evangélikus püspök 1958. évi félreállításáról szól.
’Könyvismertetés’ rovatunkban Gyulai Éva a minorita templom történetéről szóló könyvet mutatja be, mely a hasonló címet viselő kötetek sorában a harmadik. A kötet a minorita plébánia köré szerveződő közösség életének sokszínűségét mutatja be, s így alkalmas arra, hogy egyfajta historia domus-ként szolgáltasson információt az utókornak. Pelle János Vérvád, hisztéria, népítélet című könyve – többek között – az 1946. évi miskolci pogrom valós történelmi hátterének bemutatása miatt szolgálhat rá olvasóink figyelmére. Az események – akkor még élő – tanúival forgattak Kavics a síron címmel dokumentumfilmet a 90-es években, melynek bemutatójára ez év május 20-án kerül sor városunkban.
Bízunk abban, hogy továbbra is számíthatunk hűséges Olvasóink érdeklődésére, s örömmel fogadjuk észrevételeiket és támogatásukat, valamint várjuk a közlésre szánt kéziratokat.