A kiadóról

Tiszáninneni Református Egyházkerület Hernád Kiadó

A Tudományos Gyűjtemények a Tiszáninneni Református Egyházkerület intézménye, a Sárospataki Református Kollégium keretei között működik. A reformáció során létrejött Kollégium hagyományai határozzák meg szellemiségét.

A kollégiumi könyvtár első elhelyezésére a Trója-Huta-Fazekas épület­ben került sor, majd /. Rákóczi György építtetett „boltozatos termet” a szá­mára. Állományának gyarapodásával helyet kapott a régi kollégiumi épüle­tek nagyobb termeiben; a Csengettyű-soron, a Paradicsom-soron, a Beleznay-soron, végül 1834-ben a Pollack Mihály tervei alapján erre a célra épí­tett, klasszicista teremkönyvtárban. Legújabban a Makovecz Imre által ter­vezett Repositorium épülete segít megoldani a Nagykönyvtár raktározási gondjait.

A gyűjtemény a két háború között vált valódi Nagykönyvtárrá, amikor állo­mánya meghaladta a 100 000 kötetet. Az 1970-es években elérte a 250 000 kötetes, napjainkra a közel félmilliós állományt.

Legrégebbi darabjai kódextöredékek, ősnyomtatványok, kb. 100 unikum és ritkaság, valamint néhány speciális gyűjtőkör anyaga, elsősorban a teológia, filo­zófia, történettudomány, jog, pedagógia és a társadalomtudományok köréből.

Mindezekkel annak ellenére dicsekedhet a nagykönyvtár, hogy állomá­nyának legféltettebb része a II. világháború végén kikerült az országból, s ma is „orosz fogságban” várja, hogy hazatérhessen és eredeti helyére kerülhessen.

A könyvek őrzésének és hozzáférhetővé tételének a feladatát – már az 1600-as évektől írásba foglalt rendszabályok szerint – diákok és tanárok, majd pedig – az állomány megnövekedésével – a főkönyvtárnok és munkatársai látták el.

A neves, hajdani könyvtárosok közül, akik egyúttal egy-egy szakterület jeles tudósai is voltak, megemlítjük Szombati János, Somossi János, Soltész Ferenc, Erdélyi János, Szinyei Gerzson, Horváth Cyrill, Harsányi István, Gulyás József nevét.

A Kollégium intézményeinek a csaknem 470 éves története során – még ha fejlődésük nem is volt mindig töretlen – jelentős iratanyag halmozódott fel. Az először ládákban, majd termekben őrzött anyagot a XVIII. század folyamán többször csoportosították. 1890-ben az egyházkerületi levéltár a Kollégiu­méhoz került, s vele az 1735-ben alakított kerület borsodi, abaúji, egervölgyi, zempléni egyházmegyéinek a XVI. századtól gyarapodó anyagai. Áz így ki­alakult gyűjteményt a hajdani vármegyék, Sárospatak városának közigazgatási iratai, egyházi és világi egyesületeki és családi levéltárak egészítették ki. Az 1912-ig összegyűlt anyag nagy részét Zsoldos Berió’levéltáros, a levéltárakban rendhagyó katalogizálással tette hozzáférhetővé. A levéltár legrégebbi okmá­nyai a XII. századból valók.